Informace o zemi
Organizované zájezdy
Fotogalerie Etiopie
Oblíbené trasy a programy (individuálně)
Komunikujte s námi
Radek Burda fotograf
Kontakt

Faranji s.r.o.

podchod stanice metra Anděl
Na Knížecí, Praha 5, 150 00Posvátnými horami se slečnou Spanilou

Celá Čína slaví Nový rok. Tedy nikoli ten náš západní, ale svůj. Tradiční. Lunetární. Skončil rok krysy a započal rok buvola. Slavení je urputné. Bezprostředně po Novém roce započíná 15 dní oslav a veselí, nazývaný Jarní Festival, který hezky a stylově bude zakončen Svátkem lampiónů. Snad všichni Číňané jsou v ulicích. Každou noc z těch dlouhých dvou týdnů. Každou noc kolem mých uší vybuchují petardy a rachejtle.

„Chtěl bych jet do Wutai Shan. Wu-tai-Shan, rozumíte? Jak dlouho tam do těch posvátných hor pojedu?“. Zase je to stejné, jako tomu bylo kdykoli předtím na jakémkoli nádraží. Ptejte se v Číně anglicky. Ptejte se v Číně rusky. Asi by tady pomohla mongolština. Člověk v cizině je vždycky sám, i když obklopen lidmi. V Číně se někdy ta samota dá nahmatat. A někdy se dá z ní i zešílet. Snažím se artikulovat pomalu a srozumitelně. Wu-Tai-Shan. Paní za okénkem nerozumí ničemu. Pomůže až nalistování pro mne breberek z Marsu v průvodci. Strohá odpověď. „Zítra nic nejede.“

To přeci není možné, je všední den, musí tam kruci něco jet. Nepomáhá nic. Spoj byl zrušen kvůli neprůjezdnosti silnic. Z fronty za mnou, která začíná dosahovat kilometrové délky a čím dál víc se z ní začíná ozývat temné mručení, se odlepuje anděl. Nádherné, drobné děvče v krátké minisukni. Její rajcovní nohy kašlou na to, že je nula stupňů a budou na to kašlat celý výlet. Mluví anglicky. Zázrak. A navíc mi zjistila, že mohu využít autobusu do Shahe a tam bude přistaven minibus, který mne do centra posvátných hor doveze. Určitě? Je neuvěřitelně milá. Slíbila mi, že zítra ráno v osm hodin tu na mne bude čekat a že pojedeme spolu. Je skvělé být z bohaté Evropy. Báječná, skvělá holka Li. Pojedeme spolu. Hoch s-paní-li. Venku se ozve salva z kulometu. To nic, to jen nějaký ďábel zas podpálil pás prskacích kuliček. Je nový rok, takže to prskání je tu každou chvilku. Ale třeba ta salva oznamuje, že se mne chytlo štěstí.Předpeklím do Nebes

Kodrcáme se se slečnou Spanilou místním autobusem směrem do hor. Místo taoistického rovnání myšlenek se mi nějak podivně a neintelektuálně přerovnává obsah žaludku. Kolem nás nejprve poletuje sníh, pak padne peřina. Cesta stoupá strmě vzhůru. Čeká nás překonání sedla ve výšce 3.000 metrů. Místní nás před tímto výletem zrazovali. Průvodce nás varoval. Autobus je ale plný místních. Co dokáží oni, dokáže přeci i kluk od Hradce Králové. Na silnici neuvěřitelně houstne provoz náklaďáků a náklaďáčků s letními gumami. Za chvíli je cesta ucpaná. Snažíme se chvilku kličkovat v protisměru, pak jedeme jedním kolem ve svahu a nakonec stejně umrzáme jako všichni ostatní. Průvodcem slíbených 5 hodin jízdy je v tahu, teď to vypadá na spacáček hezky uprostřed vánice. Vyrážím s paní Spanilou ven. Nejprve očumujeme, jak se auta navzájem přetahují lany a pak se jdeme prachsprostě koulovat. Netuším, kde se v tom drobném kvítku bere takový švih a taková pumelice. Vyhrává K.O. Asi bude pěkný kvítko.

 

Konečně je cesta volná. Jsme v horách. Silnice se neskučně kroutí. A houpe. Nahoru, dolů, doleva a doprava. Tady na zadní pětce se co chvíli koulíme po sobě. Ani ne po půlhodince děvče před námi mrskne šavli. Jen tak, v naprostém klidu a bez pohybu svalů a nepatřičných zvuků. Dalo by se říci: důstojně. Řidiče ani cestující to nijak příliš nepřekvapí, zdá se, že to zde patří k programu cesty. Řidič má už vepředu připravený kýbl s pískem, cestující způsobně zdvihají nohy, on to hezky kolem nás vysype pískem, pak v klidu smete, pak vysype do příkopu a drandíme dál. Neuplyne deset minut a slečna chroupe bagetu a poklidně švitoří se svojí sousedkou. Probírají klučičí kontakty a děsně se u toho hihňají. Jako puberťačky u nás doma. Svět je někdy všude stejný. Slečna Spanilá mi vysvětluje, že na prázdný žaludek je potřeba se pořádně najíst. Já si jídlo odpustím. Číňané se ládují skoro všichni.

Mobilománie

Mobil tu má každý. To ostatně není překvapení, to tušil samozřejmě každý čtenář, který si přečetl jen název země, odkud je tento cestopis. Co mne však překvapilo, byly značky mobilů. Žádné čínské neznačky s exotickými názvy, které zaplavují okolní a světové trhy, ale kupodivu hezky pěkně Nokia, Sony Ericsson, Motorola. A královsky vybavené. Tamhle v první řadě autobusu třeba ten pán nalevo si do svého mobilu žďuchá hůlkou a prohlíží videa a směje se jim, tady slečna přede mnou hezky prstíky roztahuje svého kámoše na iPhonu. Zdejší mobily jsou prostě víc na zábavu, ostatně záliba hravých Číňanů ve focení čehokoli, co se hýbe i nehýbe, je pověstná. Nenápadně mrknu na slečnu Spanilou. Ano, je to tak. Mobil je v Číně symbolem bohatství za málo peněz a majitelé se musí prostě blýsknout tím, že mají tu „správnou až nejsprávnější značku“. I ti nejchudší. Prohlížím si svoji mobilní vykopávku a utěšuji se tím, že jsou to třeba padělky, ale jistý si tím nejsem. Na mne totiž ta Čína dojem nějaké velké chudoby nedělá. Mám procestováno hodně, a i když jsem na venkově 800 km od Pekingu, pořád jsem v bohaté zemi. Pořád jedu po asfaltové silnici a v každé vesnici je traktor, kterým zemědělci obdělávají svá pole. Na to ze svých cest po Africe nejsem zvyklý. Ve své hlavě jsem si ty mobily prostě přeložil tím způsobem, že tu jsou něčím, čím byla u nás na počátku devadesátých let fialová podnikatelská saka. Taky mám ještě jedno schovaný.Obklopeni pěti posvátnými vrcholy

Posvátné buddhistické hory Wutai Shan a centrum mnišského života Taihuai s téměř čtyřiceti živými chrámy, které stále dodržují své ceremonie a tradice a mají své mnichy, nás vítají. Je únor a venku je minus dvacet. Sněží a ruka na spoušti foťáku mi okamžitě omrzá. Nepomáhají ani báječné pletené rukavice z koloniálu v Datongu. Velkolepý Wutai Shan, jedno z duchovních center Číny, se předvádí v plné síle. Jen díky této své odlehlosti a jakési nedostupnosti se mu podařilo přežít většinu historických běsnění, které Čínou zmítaly, a uchránit tak své chrámy před nájezdníky. Proč se ale musí bránit zrovna mému příjezdu, když mám kreditní karty nacpané dolary, tomu rozumím pramálo. Na druhou stranu, studený čumák vystrčilo i na celou slavnou čínskou Kulturní revoluci a vážně se jim podařilo svoji tradici uchránit. Třebaže za cenu ne úplně košer ústupků, jakým je smutný Mao Zedong Memorial Hall. Povinná připomínka toho, kdo tu opravdu vládne. Místnost přímo v hlavním chrámu těchto hor, kde zapřísáhlý ateista Mao trůní jako porcelánový bůžek. Dar místní komunistické partaje čínskému lidu a mnichům zvlášť. Čest! Pro nás je už ale dnes hala uzavřena. Tady se, Mao se potutelně směje, neohřejeme.

Hledáme si hotel. V té psotě nikde ani noha, z autobusu jako přivandrovalci jsme vystoupili jen my dva, ostatní jsou místní nebo tu prostě jen někoho mají a hned peláší do svých pelíšků. Obvyklé naháněče turistů s cedulemi do této šílené zimy nikdo nevyhnal. Nás vyhnal řidič. Lituji svoji slečnu Spanilou. Ve své oblíbené mini vypadá křehce, ale je to jen zdání. Sice poskakuje a je promodralá jako já, ale ani si nezasteskne. To naše děvčata by byla onačejšíma kabrňákama. I přes ukrutný mráz by se jim chlebárny nezastavily. „Tondó, a to jako ty ten hotel fakt zajištěn nemáš? Jarků, můžeš proboha vzít ten kufr, snad mě s tím nenecháš tahat?“ Paní Spanilá se jen usmívá. Já ne, já se klepu a kleju. Nakonec si nás jeden dobrodinec přeci jen ulovil. V hotelu kupuji příjemně vytopený dvojlůžák. O tom dvojlůžku ale prosím nemluvit. To jsem řekl jen vám, doma jsem vykládal, že to byly pokoje dva, i když mi to tedy moc nechtěli zkousnout. Jsem totiž nekonečná držgrešle. Těším se na nabucané duchny, ale hlavně na čajovou konvici. Tahle konvice plná kouřícího jasmínového čaje je báječný čínský zvyk, za který do smrti smrťoucí budu Číňany velebit. Protože konvice v hotelích je nekonečná a každé ráno i každé odpoledne stále zázračně plná. Teď, v téhle zmrzle duchnové chvíli, je to ještě lepší než bernardýn s rumem. Usínáme jak špalci.

Ranní zasněžená Taihuai, centrum Manjusri Budhy, nás opět vítá v minus patnácti. Šplháme po 108 schodech nahoru na dominantu velkolepého chrámu Pusa Ding zmiňovaného v každém průvodci a pohled na okolní, strmě se tyčící zasněžené vrcholky nám bere dech. I když mne to město a jeho nekonečné schody tak šíleně ničí! Náš problém je, že je zima, a v zimních měsících tu prostě lanovka nejezdí. Takže jsou to nejen nádherné okolní hory, ale i výzva se na ně šplhat. Pokud chceme nějaké chrámy vidět, nic jiného nám nezbývá. Vlastně bych měl být přesnější. To jen já mám obavy. Slečna Li bere schody po dvou. Do strašného převýšení se plazím jen já, ona – potvora- se jen vznáší. Od zítřka hubnu! Jsem tu sám cizinec na celé město, během dopoledne pak přijedou ještě dva autobusy čínských poutníků. Ale ty se do chrámů na špičkách hor nedrásají. Vypadá to, že ti tu jsou jen na oběd a na vhození bankovek do centrálního chrámu.Nevím, kolik mají Číňané peněz, ale na svých bůžcích tedy setsakra nešetří. Stejně jsou ale ti Číňané zvláštní. Je jarní festival, ale poutníci vlastně žádní, i když je město na svátek patřičně vyzdobeno. Možná mému knižnímu průvodci navzdory, když mne tak varuje před cestováním právě během tohoto festivalu. Anebo je to naopak a jsou úplně normální. Copak může rozumně uvažující člověk vylézt do minus dvaceti? Nakonec to přeci jen stojí za to. Ze svých výšin orla mám celé městečko i se svojí dominantní pagodou Tayuan Si jako na dlani.  
Jarní festival

Přijeli jsme sem na závěr oslav nového roku. Nový rok se po celé Číně slaví divoce. Jsou to dva týdny divokých nočních rejů, kdy každý, kdo má rucenohy, střílí dělbuchy pánubohu do oken a kdy ve dne kapely v barevných kostýmech chodí od domu k domu a snaží se hudbou přinést lásku a štěstí a sobě trochu peněz za tu produkci. Je to doba, kdy rodiny si přejí navzájem, chodí v červených kostýmech, protože červená barva je také barvou štěstí a snaží se sníst celou rybu, protože v čínštině zvuk ryby připomíná slovo blahobyt. Myslel jsem si, že Taihuai bude jiné. Že jako centrum buddhismu, klidu a hlubokého rozjímání toho bude ušetřeno. Hluboký omyl. Nový rok je nový rok. I tady létají rachejtle, třaskají petardy, ozývají se kulometné dávky střelného prachu zataveného do papírového pásu. I tady se městem valí kapely s příšernou hlomozivou muziku, na kterou tancuje celá ulice. Celé město je vyzdobeno červenými fábory s přáními všeho dobrého a každý tu chodí v povznesené, slavnostní náladě. Dokonce i mniši se nám vyparádili a na ulicích je můžete spatřit v těch nejkrásnějších rouchách. Konečně mám tedy i důvod políbit svoji Spanilou. Je ráda, ale pak mne stejně zkouluje.Epilog

Wutai Shan jsou starobylé, posvátné hory plné nejkrásnějších čínských chrámů. Slečna Spanilá je moderní čínské děvče. Umí anglicky tak, že mne zahanbuje. Nosí krátké sukně, protože má krásné nohy a protože to ví. Má krásný obličej, který si nemusí líčit, a přesto si maluje oči, na které lapá kluky po vojenských setninách. Studuje architekturu. Má mobil se Symbiánem a umí na něm ICQ. Přesto nejraději tetris. No prostě umí samé věci, které já, starý pes, vůbec neznám. Ale já ji zase mohu vyprávět o naší stařičké Evropě, a to pak zase ona má oči jak čínské lampióny. Je šťastna za každý příběh, který jí povím, nejvíc se jí líbí ten o kouzelníkovi Žito. Snad proto, že každý Číňan je neskonale hravý, snad proto, že je z tajemné, středověké Prahy a snad proto, že Číňané milují snové příběhy. Mít na cestách slečnu Spanilou je výhra první ceny v lotynce.

Každý se mne ptá po návratu. Jací jsou tam ti komunisti? Mohl jsi na Internet? Co studenti? Já těm otázkám rozumím. Vždyť to zajímalo i mě, to svištění článků vypsaných z tepla Prahy nešlo přehlédnout. Ano, strašně mne to v Číně zajímalo. Ale byl jsem tam jen krátce. Žil jsem tam, pravda, s nimi. Tam dole, mezi studenty, byl jsem mnohokrát hoštěn v rodinách a poslouchal zpěv mnichů. Ale byl jsem tam málo. Strašně málo. Ve Wutai Shan jsem měl svoji krásnou paní Spanilou a já, nabušen tou českou znalostí Číny podle našich novin, jsem se jí na to také hned zeptal. Otázky se jen sypaly. Jak proboha můžeš snášet cenzuru, kterou Čína provádí na Internetu? Li, co vlastně říkáš na zdejší nesvobody? Samé útočné otázky, u kterých až dlouho poté jsem pochopil, jak strašně byly pošetilé. Její reakce byla z jiné galaxie. Má krásná, spanilá slečna Spanilá mi vůbec nerozuměla. Má Li se na mne usmívala těma svýma mandlovýma očima a mezi dvěmi usrknutími neuvěřitelně voňavého šálku jasmínového čaje nesměle pípla: „Proč se tím trápíš? Jsem šťastná. Čína je prostě velká. Prostě jiná. Je to Nebeská říše a je jiná. S jinými kořeny, s jinou tradicí. Obrovská a šťastná země. Žij tu s námi a pochopíš nás.“ Ta holka měla naprostou pravdu. Obyčejní lidé jsou opravdu a všude šťastní. Ano, v Číně můžeš potkat stoletou ženu, která si povzdechne, proč že nezačala ten den, co odešla do důchodu, se učit malovat obrazy. Protože, ji pak můžete slyšet říkat zasněně, by je dnes mohla malovat už celých 40 let. Na byznysmeny nemám žádný názor.

Komentáře

Vdaka, skvele. Reagovat
Dík. Reagovat
sandramoon Reagovat
nike air max 2012 yellow and gray Reagovat
ausnahmelos Reagovat
nike air max 1 leder jewel Reagovat
knowlexchange Reagovat
sites que vendem nike shox original Reagovat
nike flyknit racer grey pink Reagovat
asics onitsuka tiger mexico 66 gold black Reagovat
nike air max 90 wheat Reagovat
adidas projoator powerswerve trx fg for venta Reagovat
spifferoni Reagovat
nike cortez grey Reagovat
smttrack Reagovat
nike free run 2 white grey Reagovat
ufthetfvftehtfe Reagovat
mermaidartstudio Reagovat
studioasapphoto Reagovat
mixedmartialartsmemphis Reagovat
meganschreursphotography Reagovat
salasparbank Reagovat
nike light up shoes black Reagovat
air jordan 1 89 Reagovat
jianbin0928 Reagovat
dongdong8 Reagovat
mydatapiece Reagovat
reebok zigwild tr 2 colorful black Reagovat
nike internationalist lx dark obsidian Reagovat
adidas porsche design 911s gold Reagovat
xcaperindustries Reagovat
precom-immobilier Reagovat
air max tn original Reagovat
schlauchboot-markt Reagovat
northeastballoons Reagovat
maximomarketingonline Reagovat
air jordan retro 10 price Reagovat
nike lunar white and blue Reagovat
mens nike flyknit roshe run red blue Reagovat
ufuksaglik Reagovat
selabpodcast Reagovat
chenlixiang Reagovat
nike free 3.0 black orange Reagovat
wanglili Reagovat
nike air max thea womens green gold Reagovat
therapyforteens-adults Reagovat
nike air force 1 red high Reagovat
lasalledemusique Reagovat
nike kobe 9 elite high red Reagovat
sqrcs Reagovat
nike kobe 11 womens purple green Reagovat
kailuakonacardealer Reagovat
nike internationalist pink Reagovat
nike air force 1 black black gamma blue Reagovat
hisfame Reagovat
nike air max 2017 gold Reagovat
asianprime Reagovat
nike free trainer 5.0 crossfit Reagovat
thelasernailcompany Reagovat
rmodev Reagovat
womens nike air max 2014 green yellow Reagovat
nike dunks from step up 3 Reagovat
20171220 junda Reagovat
nike total shox tlx Reagovat
piratesandheroes Reagovat
vrtmgmtgroup Reagovat
nike roshe run kids gold Reagovat
lsawireg Reagovat
adidas copa mundial schwarz edition kaufen Reagovat
nike free trainer 5.0 navy Reagovat
lapetitelapine Reagovat
nike air force 1 downtown black suit Reagovat
nike air max dynasty 2 performance running shoe mens Reagovat
nike air max 90 maroon Reagovat
nike free 4.0 flyknit womens purple Reagovat
nike free rn flyknit hyper punch Reagovat
chenyingying Reagovat
usvsp Reagovat
nike zoom vomero green purple Reagovat
mens nike flyknit roshe run red blue Reagovat
sendgiftvouchers Reagovat
nike air max 95 premium multi color Reagovat
air max 90 lunarlon Reagovat
pilvix Reagovat
toonsbyliz Reagovat
nike lunarglide 7 womens orange pink Reagovat
womens nike internationalist all grey Reagovat
cheap nike air max thea mens Reagovat
rhm-design Reagovat
jgmtampa Reagovat
maximomarketingonline Reagovat
womens nike air presto yellow white Reagovat
kiscord Reagovat
johnhkester Reagovat
nike air flight 89 black black Reagovat
lelab-oui2 Reagovat
air jordan 31 mens yellow Reagovat
nike lunar ballistec 1.5 lg Reagovat
nike lunarglide 6 womens blue purple Reagovat
nike kobe 9 womens pink sky blue Reagovat
lepetitatelierbidart Reagovat
sandpointwaterfrontcondos Reagovat
kratzchairmassage Reagovat
air max 2015 black Reagovat
twentythreethirtytwo Reagovat
marriageinmemphis Reagovat
nike flyknit air vapormax 2018 noir rouge Reagovat
southpadrebeachhouserental Reagovat
lifetimeteethorlando Reagovat
besthomeware Reagovat
mens nike shox deliver white grey Reagovat
mens nike lunarglide Reagovat
nike air force 1 burgundy gum Reagovat
realsalem Reagovat
nike air max 2013 zappos Reagovat
mens reebok realflex green Reagovat
nike air jordan retro 1 purple Reagovat
mens asics gel noosa tri 8 yellow Reagovat
nutritionistmelbourne Reagovat
nike air force 1 red high Reagovat
wanglili Reagovat
resonantfrequencyfilm Reagovat
nike golf mens lunar bandon Reagovat
pkholidayrentals Reagovat
sitco-int Reagovat
nike kwazi all white Reagovat
womens nike internationalist grey gold Reagovat
nike kobe mentality mens basketball shoes Reagovat
nike kobe 9 womens red silver Reagovat
jordan 18 red Reagovat
mens nike huarache ultra green white Reagovat
nike dunk high womens grey Reagovat
adidas zx 850 rosa gelb Reagovat
nike acg foamposite boots black Reagovat
lanternhotelgroup Reagovat
mens nike air presto white orange Reagovat
adidas zx 700 black orange Reagovat
nike air force 1 mid white brown gum Reagovat
nike air max 95 womens silver gold Reagovat
martysuttle Reagovat
nike foamposite green black Reagovat
yachtinteriorcrew Reagovat
privyculture Reagovat
womens air max 1 mid sneakerboot Reagovat
malreddy Reagovat
nike zoom pegasus 33 red and black Reagovat
nike air force 1 blue and red Reagovat
nike air presto orange white Reagovat
nike air max 90 2013 knitting all pink womens shoes Reagovat
nike internationalist dark grey met silver glacier grey Reagovat
new womens nike shox navina si running shoes trainers black Reagovat
windigowheels Reagovat
tubienestarburgos Reagovat
cbtraditionalbuildings Reagovat
walkforalifetime Reagovat
nike air force 1 high suede tan Reagovat
black nike shox slip resistant shoes Reagovat
simydeal Reagovat
binhduongteen Reagovat
saferplastic Reagovat
childlearningdifficulties Reagovat
truenaturecoach Reagovat
nike lebron soldier 10 orange green Reagovat
hakeem Reagovat
hakeem Reagovat
KIMO Reagovat
muse-jewellery Reagovat
adamkhooeducation Reagovat
nike shox vaeda grey and pink Reagovat
losredimidos Reagovat
xiaoou Reagovat
mountainspringscentre Reagovat
AHMED Reagovat
AHMED Reagovat
KIMO Reagovat
KIMO Reagovat
nike blazer high white leather Reagovat
yoxlab Reagovat
lebron 12 all star Reagovat
lebron 12 all star Reagovat
matchaffix Reagovat
oshasafetymeetings Reagovat
kidszenia Reagovat
wrapstudios Reagovat
velobsteraptor Reagovat
michimathias-illustrator Reagovat
KIMO Reagovat
KIMO Reagovat
KIMO Reagovat
nike air max classic bw khaki Reagovat
transitionessentials Reagovat
nike air force 1 low team orange armory slate total orange Reagovat
ottmanngut Reagovat
legalbsg Reagovat
mens nike shox turbo 21 orange white Reagovat
willardscleaningservice Reagovat
midnightcinemacast Reagovat
son of mars jordans air max son of mars jordans online Reagovat
byedrinkusa Reagovat
Partnerské weby: LastMinute dovolená | Dovolená na horách | Vandrování světem, fotogalerie | Dovolená Tunisko | Dálky.cz | Fotky s duší | Kréta