Informace o zemi
Organizované zájezdy
Fotogalerie Etiopie
Oblíbené trasy a programy (individuálně)
Komunikujte s námi
Radek Burda fotograf
Kontakt

Faranji s.r.o.

podchod stanice metra Anděl
Na Knížecí, Praha 5, 150 00Výstava připomíná lidské příběhy povodní Povodně 2009

Obrazy plné zkázy, ale přesto i naděje lidí, kteří se nevzdali a bojují s nepřízní osudu. Taková je výstava fotografií z bleskových povodní ve vestibulu novojičínské radnice. Humanitární organizace Adra dala dohromady obsahově rozdílné snímky od tří profesionálních i amatérských fotografů.
Iveta Březinová se do Životic u Nového Jičína nastěhovala tři měsíce před katastrofou s tím, že si v bývalém šenku otevře obchod pro modeláře. Snímek Radka Burdy zachycuje úklid v naprosto zničeném interiéru budovy.

Iveta Březinová, obyvatelka Životic u NJ: "Ty následky jsou vidět dodnes a za námi to není. Ti, co v tom bydlí, tak to pociťují dodnes. Přijdou Vánoce a ještě stále nemáme opraveno a stále nemám domov, přišla jsem o něj. Bydlím v přiděleném obecním bytě, který stejně musím časem opustit, takže je to hodně nepříjemné."

Profesionální fotograf Radek Burda přijel do oblastí zasažených povodní z vlastní iniciativy. Pracovníci Adry mu dali tipy na fotografování, takže během čtyř dní navštívil zhruba sto lidí.

Radek Burda, profesionální fotograf: "Ti lidi byli úžasní v tom, že strašně moc chtěli ten svůj příběh, to svoje neštěstí, ale ne ve smyslu jejich neštěstí, ale tak, že toto se stalo, chtěli strašně říct, to bylo naprosto neuvěřitelné. Já vždycky říkám příběh pana Kvity, kterého mám moc rád. Je to příběh člověka, který prostě bere život tak, jak je, a kdyby mu ten barák spadl a seděl před stanem, tak bude sedět před svým stanem a bude říkat, že je strašně spokojený člověk. A to je pro mě příběh člověka, kterého mám hrozně rád. Nikdy si nestýskat a vždycky věřit v budoucnost."

Na výstavě se ukazují také snímky Aleny Dvořákové a Viktora Fišera. Humanitární organizace Adra představuje jak pohledy profesionálních novinářů a fotografů, tak i amatérské snímky s neméně vypovídací schopností.

Vítězslav Vurst, koordinátor pomoci, Adra: "Po prožití nějakého traumatu jsou takové mezníky v čase. A jedním z nich je půlroční výročí. To je taková ta doba, kdy už se lidé začínají dívat kolem sebe, začínají se dívat na to, jak věci byly, ale také už se dívají víc do budoucnosti. A začíná být i nějaká vnitřní nespokojenost, že věci nejsou takové, jaké jsme chtěli, nebo jak bychom si je přestavovali. A tak je někdy důležité se podívat kousíček nazpátek a říct si, že ono za toho půl roku se odehrálo strašně moc, strašně moc pozitivního a tato výstava by k tomu měla přispět."

Ivan Týle (ODS), starosta města: "V myslích lidí ty následky budou hodně dlouho a zejména teď v tomto období vánočního času, kdy ani to počasí není zrovna příznivé, kdy se opět zvedá vlhkost, tak skutečně v těch myslích to zůstane dlouho. Co se týká těch materiálních škod, tak ty se daří poměrně napravovat rychle. V současné době víme, že ten zbytek bychom dokázali možná už v příštím roce s pomocí státu a s pomocí kraje a prostřednictvím operačních programů."

Výstava "Příběhy povodní" je ve vestibulu radnice otevřená až do 11. ledna. Humanitární organizace Adra bude na Novojičínsku působit zhruba do konce roku. Na jaře by se pak měla její činnost zhruba na měsíc obnovit.

Partnerské weby: LastMinute dovolená | Dovolená na horách | Vandrování světem, fotogalerie | Dovolená Tunisko | Dálky.cz | Fotky s duší | Kréta