Informace o zemi
Organizované zájezdy
Fotogalerie Etiopie
Oblíbené trasy a programy (individuálně)
Komunikujte s námi
Radek Burda fotograf
Kontakt

Faranji s.r.o.

podchod stanice metra Anděl
Na Knížecí, Praha 5, 150 00

info@fotovandr.cz

Kandovan – vesnička skřítků

Slovo "Kandovan" je množným číslem slova "Kando", které znamená „včelí hnízdo“, pojem odkazující na včelí úly, kterým se vyřezaná jeskynní obydlí Kandovanů uvnitř kuželovitých hor tak podobají. Je až nad naše chápání, že tyto neobvyklé kuželovité útvary byly vytvořeny ze sopečného popela, který byl vyvržen během erupce sopky Sahand a které byly tvarovány a formovány tisíce a tisíce let a přitom jen v oblasti Kandovanu a nikoli jinde. Ostatní místa v dosahu dnes již jen poklidně spící sopky Mount Sahand tyčící se do výše 3.707 m totiž pokrývá jen popel a struska.


V severozápadním rohu Íránu, asi šedesát kilometrů jižně od města Tabríz se nachází zastrčená vesnice Kandovan, v místním dialektu vyslovovaná Čandovan. Statisíce turistů létají každý rok do turecke Kappadokie, aby na vlastní oči uviděli jeskynní bydlení. Záplavy turistů a suvenýrů, zasypané nebe balony dělá z této atrakce disneyland. Kandovan si díky nezasloužené pověsti Íránu stále ještě zachoval svůj původní ráz nezničený turistickým byznysem. V té kouzelné, sedm set let staré vesničce stále můžeme vystopovat dávnou historii a nechat se unášet časem, ve kterém nejsou telefony a internet a kde je setkávání se nad šálkem čaje nebo kávy nadřazeno nade vše.

 

Obec Kandovan je součástí regionu Urmia, rozkládajícího se kolem stejnojmenného jezera, kraje, kde předchůdci Peršanů a Médů byli poprvé zaznamenáni již v roce 844 před Kristem na asyrských nápisech. Co dělá vesnici Kandovan tak jedinečnou je fakt, že mnoho jejích domů bylo vytesáno v jeskyních, které se nachází v tvarovaných kuželích, připomínajících pohádková městečka skřítků - trollů. Kamenné útvary ve tvaru kuželů přirozenou cestou vytvořené ze stlačeného sopečného popela způsobují, že krajina vypadá jako obrovská termitiště. Tento způsob bydlení – moderním civilizaci možná nepochopitelný, je však místním lidem znám již odpradávna a ostatně není žádnou specialitou jen tohoto kraje. Stejný způsob ubytování v jeskyních můžeme třeba nalézt i v Číně, Tunisu a jinde a moderní věda si pro tyto lidi dokonce vymyslela název troglodyté (Troglodyté znamená jeskynní lidé: někoho, kdo žije v jeskyni, hlavně ale někoho, kdo patřil k prehistorickým jeskynním obyvatelům. Troglodyta ovšem přeneseně je také ten, kdo žije v ústraní.).

 

Podle pověsti byla tato obydlí vytvořena lidí prchajícími před postupující mongolskou armádou a původně jeskyně sloužily jen jako uprchlické úkryty, které se po mongolské nadvládě pro mnoho lidí přeměnily z domovů dočasných na již domovy trvalé. Jiná legenda však zas praví, že jeskyně naopak sloužily jako úkryty pro osm stovek vojáků, kteří se již rozhodli dál nebojovat, aby pak snad nejromantičtější legenda přišla s tím, že obyvatelé si tyto jeskyně vybrali proto, že se v nich nenacházeli hadi. Historická pravda však bude pravděpodobně daleko prostší. Jeskyně jsou prostě vynikajícími tepelnými izolátory a bydlení v nich je nejen snadné na pořízení, ale i poměrně teplotně luxusní. Ostatně to dodnes mnohé obyvatele Číny nutí vracet byty vystavěné vládou v moderních panelácích a znovu se vracet k původním jeskynním obydlím, která jsou v létě příjemně chladná a v zimě nikoli vyzmrzaná.

 

Partnerské weby: LastMinute dovolená | Dovolená na horách | Vandrování světem, fotogalerie | Dovolená Tunisko | Dálky.cz | Fotky s duší | Kréta