Informace o zemi
Organizované zájezdy
Fotogalerie Etiopie
Oblíbené trasy a programy (individuálně)
Komunikujte s námi
Radek Burda fotograf
Kontakt

Faranji s.r.o.

podchod stanice metra Anděl
Na Knížecí, Praha 5, 150 00

info@fotovandr.cz

Omo Valley

Cesta z Addis Ababy směrem do jižního regionu je skutečným rájem pro cestovatele, kteří obdivovují kulturu a přírodu. Asi 75 km od hlavního města se silnice v městě Modjo rozděluje do dvou směrů, jeden na východ a druhý na jih, do pověstného Omo Valley. Nádherná cesta vede přes velkolepá jezera Rift Valley. To první, které mineme, se nazývá Zeway; je to jedno z nejmělčích jezer v tomto prstenci s maximální hloubkou pouze 4 metry, s pěti ostrovy a historickými a starobylými kláštery. Pak následuje dvojice jezer Abiyata a Shalla. Existence každého z nich je dostatečným důvodem, aby návštěvnící mohli obdivovat různé druhy ptáků, z nichž nejznámější a nejvyhledávanější jsou samozřejmě plameňáci. Jezero Shalla patří k nejhlubším jezerům nejen v Etiopii, ale i v celé Africe severně od rovníku - jeho hloubka je 260 metrů pod úrovní moře. Přesně na opačné straně od těchto dvou se nachází jezero Langano, které slouží pro víkendové koupání obyvatel hlavního města, protože je to jediné jezero v Etiopii, kde nenalezete díky železitému složení vody žádné bilharzie. Jen 50km jízdy od jezera Langano se nalézá město Shashemene, živé obchodní centrum známé jako domov “Ras Tafariánů”.

Pokračujeme dál a přijíždíme do města Arba Minch, ideálního počátečního místa pro další průzkum zdejších kmenů a také pro divoké safari v národním parku Nech Sar, který je proslavený svými zebrami a dalšími savci. Pár kilometrů nad tímto místem již můžeme navštívit první kmen - příslušníci kmene Dorze jsou známí svým tkaným bavlněným oblečením a domy postavenými z bambusu ve tvaru včelího úlu. A pokud ještě nemáte dost, zveme vás na výlet lodí na krokodýlí tržiště spojený s projížďkou po jezeře Chamo.

Ale zpět k tomu, proč sem vlastně jedeme. Arba Minch je totiž opravdu ideálním místem pro průzkum kmenů údolí řeky Omo. Tato část země je domovem mnoha rozmanitých a fascinujících národů a kultur: třeba lidé kmene Konso, kteří po staletí obdělávají svá políčka ve strmých svazích a jsou známí tajuplnými dřevěnými totemy tyčícími se nad hroby mrtvých.

Spodní Omo Valley je domovem úžasné kombinace malých, navzájem tak barevně kontrastních etnických skupin - Bume, Karo, Geleb, Bodi, Mursi, Surma, Erbore či Hamer, abychom jmenovali jen několik z nich. Lidé kmene Surma a Karo jsou například odborníky na bodypainting - pomalovávání svého těla fantastickými vzory na tvářích, prsou, rukou a nohou, a to vše za použití jílů a místně dostupných rostlinných pigmentů. Dodnes se nepřišlo na důvod, proč právě tyto návrhy. A tak se vědci spíše kloní k názoru, že pravděpodobně ani nemají žádné zvláštní významy, ale jsou vytvořeny čistě pro zábavu a estetický účinek.

Fotogalerie lidí od řeky Omo

Naproti tomu tetování - také rozšířené a populární u většiny obyvatel na spodním toku řeky Omo - obsahuje řadu konkrétních symbolických poselství. Mursi bojovníci si na pažích zaznamenávají hluboké řezy ve tvaru půlměsíce, které zastupují každého nepřítele, kterého zabili v bitvě. Další osobní ozdobou a viditelným znakem jsou vypracované účesy. Hamerské ženy nosí své vlasy spletené v copánky, které jsou hustě zamazané bahnem smíchaným s máslem a doplněné hliníkovými ozdobami ve tvaru oblouku. Proti tomu muži kmene Geleb a Karo si své hlavy holí až na vyřezané zbytky extravagantních tvarů, na které si nasazují zvláštní okrovou 'čepici' a zdobí je obvykle několika pštrosími pery. Dalším obecně rozšířeným zvykem je vložení dřevěného či terakotového disku do ušního lalůčku. Ženy kmene Surma a Mursi jsou proslulé odřezáním spodního rtu a jeho postupným natahováním tak, aby se udělalo místo pro vložení dřevěného disku. Čím větší disk, tím více bolesti pro ženu, ale tím také stoupá její vážnost.

Partnerské weby: LastMinute dovolená | Dovolená na horách | Vandrování světem, fotogalerie | Dovolená Tunisko | Dálky.cz | Fotky s duší | Kréta