Informace o zemi
Organizované zájezdy
Fotogalerie Etiopie
Oblíbené trasy a programy (individuálně)
Komunikujte s námi
Radek Burda fotograf
Kontakt

Faranji s.r.o.

podchod stanice metra Anděl
Na Knížecí, Praha 5, 150 00

info@fotovandr.cz

Vítejte v EtiopiiEtiopie. 


Země stovek a tisíců kilometrů, domov Archy úmluvy, strážce jedné z nejstarších civilizací na světě. Turistický ráj. Krásný, utajený, tajemný. Země se starověkou kulturou, s kořeny a tradicemi sahajícími více než 3000 let daleko. Cestovatel v Etiopii doslova cestuje časem k nádherným památkám a rozvalinám staveb zbudovaných před dávnými staletími.

Etiopie je skutečně zemí plnou kontrastů a extrémů, vzdálenou a nespoutanou. Právě tady se dají najít některá z nejúžasnějších a nejvíce strhujících míst afrického kontinentu, ať už to jsou okouzlující štíty Semien Mountains, či ve skále vytesané chrámy patřící právem do světového kulturního dědictví UNESCO. Najdete tu  nejen jedny z nejvyšších hor Afriky, ale paradoxně i místa na světě nejhlubší, jako je do žhavého horka rozpálená, ale fascinující  proláklina Danakil s prskajícími fumaroly a téměř měsíční krajinou.

Etiopie je zemí, jejíž stáří se vzpírá lidské představivosti. Už víc než před třemi miliony let se zde procházel jeden z našich prvních předků, dáma známá z každé učebnice antropologie, kterou její objevitel pojmenoval Lucy podle slavné písně skupiny Beatles. Téměř kompletně zachovalá kostra této "pramatky lidského rodu" byla objevena v roce 1974 v Hadaru, ve zmíněné oblasti Danakil, kde panují nejtěžší podmínky pro přežití.

Divy Etiopie tím ale zdaleka nekončí. Jen jediné dílo přírody je možné pozorovat běžným lidským zrakem z paluby vesmírné lodi, a tím je velké údolí Great Rift Valley s řetězcem krásných jezer, kolem nichž se rozkládají jedny z nejkrásnějších etiopských národních parků. Rozmanitá krajina zahrnující hory, jezera, pouště, savany i cokoli mezi nimi je domovem udivujícího a neskutečného množství volně žijících živočichů a ptáků, z nichž řada žije právě jen v Etiopii.

Unikátní je v této fascinující zemi také náboženství - právě ortodoxní křesťanská víra a její rituály jsou tím, co do Etiopie láká mnohé z návštěvníků. Nejznámější jsou možná ve skále vytesané chrámy v Lalibele označované jako 'osmý div světa'. Ale stejně nádherné jsou chrámy vytesané v horách v oblasti Tigray, do nichž se často dostanou jen ti nejodhodlanější a nejzbožnější.

V Etiopii je ale také hluboce zakořeněn islám. Přítomnost tohoto náboženství je nejsilnější v romantickém městě pod hradbami zvaném Harar, ale elegantní minarety mešit je možné vidět téměř všude na venkově. Ovšem pro návštěvníky z Evropy jsou snad nejatraktivnější jižní národy se svými animálními náboženskými obřady. Od osady k osadě mohou mít návštěvníci pocit, jako by se nořili do úsvitu civilizace, do samotné doby kamenné. Je jen málo míst na světě, kde se čas zastavil. Na jihu Etiopie tomu tak ještě je; v oblasti, kde žijí unikátní kmeny s vlastními zvyky, celními právy, starobylými řemesly a ohromujícím počtem 85 jazyků s více než 200 dialekty.

Provincie Kaffá je obecně považována za oblast, kde člověk poprvé využíval a pěstoval rostliny kávovníku, a také za oblast, která dala samotné kávě jméno. Lidová legenda tvrdí, že mladý pastýř jménem Kaldi s údivem pozoroval své kozy, které se napásly na listech a bobulích kávovníku a začaly být nesmírně aktivní. Své zjištění si pastýř nenechal pro sebe; nyní káva a její export patří k páteři ekonomiky Etiopie a tradice vaření kávy se dodržuje v každém etiopském domě. Ostatně v hlavním městě Addis Abebě také naleznete velmi slavnou kavárnu pojmenovanou podle slavného pasáčka „Kaldis“.

V roce 1582 celý křesťanský svět přijal namísto nepřesného Juliánského kalendáře modernější, revidovaný Gregoriánský kalendář. Etiopie o této úmluvě nevěděla a nikdy se to ani nedozvěděla. V důsledku toho je Etiopie sedm let a osm měsíců „za“ zbytkem křesťanského světa. Kalendář má 12 měsíců o délce 30 dnů a poté další měsíc o délce trvání pět dnů (šest dní v přestupných letech). První měsíc etiopského roku, Meskerem, se více či méně shoduje s naším měsícem září. Etiopský Nový rok připadá na 11. nebo 12. září.

Obecné fotogalerie:

Etiopie - bytí a existence
Kávový obřad - nejslavnější etiopská slavnost
HIV - Road to Perdition

Soccer Hope
Zpráva o pohřbívání


Partnerské weby: LastMinute dovolená | Dovolená na horách | Vandrování světem, fotogalerie | Dovolená Tunisko | Dálky.cz | Fotky s duší | Kréta