Etiopské náboženské svátky
Náboženství hraje důležitou roli v životě Etiopanů. Obřady v pravoslavných kostelích jsou jedinečné a působivé, mezi všemi pak vyniká zejména svátek Timket a Meskel, které se celé ulice a kostely rozzáří barvami. Lidé oblečení v tradičním kroji oslavují svátky po celé zemi, celé dny a mnohdy celé noci. Etiopie má řadu festivalů po celý rok počínaje jarem.
Navštivte fotogalerii - svátek Meskel
Čas etiopského Nového roku, také nazývaný Enkutatash nebo Kidus Yohannes se slaví 11. září, nebo také - podle etiopského kalendáře - 'Meskerem' 1. To je začátek sklizně, to je i čas pro setkávání se a svatby. Další významnou náboženskou oslavou je svátek Meskel, který vychází na 27. nebo 28. září, a který se slaví na paměť nálezu pravého kříže z Hory Tábor císařovnou Helenou. Podle legendy byl kříž sestaven ze tří druhů dřeva a jedna část byla z dřeva etiopského. U příležitosti svátku se na otevřených prostranstvích každé vesnice či města vztyčuje obrovská hranice, kde skupina kněží a tanečníků v barevných krojích zpívá a tančí své písně a náboženské chorály. Nejváženějším a nejvíce oslavovaným svátkem je svátek Timket, Zjevení Páně, který připadá na 19. leden a je pro návštěvníky z ciziny asi nejpřístupnější a nejvíce si ho mohou užít. Svatý Tabot, replika Archy úmluvy, je vynešena z každého kostela v celé zemi den před oslavou a je přinešena do centrálního prostoru, kde se obřad bude konat. Následující ráno se církevní hodnostáři oblečení v nejtřpytivější a nejnádhernější roucha a ozdobení nejtřpytivějšími klenoty shromáždí kolem Tabotu a pokropí svatou vodou všechny křesťany.
Etiopské Vánoce proslavily zejména Lalibelu, neboť při nich máte neskutečnou šanci vidět kněží a mnichy, jak se při tanci zvláštně a truchlivě kymácejí a pochodují ve svátečním průvodu. Tato oslava připadá na 7. leden.
Navštivte fotogalerii z etiopských velikonoc
Etiopské velikonoce připadají na dny okolo 23.-27. dubna a zejména na venkově v horských oblastech se při nich hraje hra podobná kriketu, tzv. Genna. Svátek Fasika (Velikonoce) se slaví po 55 dnech půstu a opravdu hlubokého hladovění. Ortodoxní křesťané v té době nejedí maso a ani mléčné výrobky, proto den po velikonocích je celá země zaplavena mrtvými kozami, berany, slepicemi a celá země se raduje. Na svátek velikonoční jdou lidé do kostela se svíčkami v rukách, které se po půlnoci rozsvěcují a činí tak z obřadu zážitek vpravdě mystický a neopakovatelný. Hlavní bohoslužba začíná odpoledne v 6 hodin a končí asi okolo druhé hodiny ranní. Pak začíná ono hodování, při kterém se sní neuvěřitelné množství kuřecího a jehněčího masa s injarou, tradiční etiopskou plackou a které se zapíjí tradičními nápoji (tella nebo tej). Stejně jako Vánoce jsou i Velikonoce časem, kdy se schází rodiny, přejí si vzájemně vše dobré a vyměňují si navzájem dárky.
Taking A Journey Through Ethiopia
17.11.
Learning To Sing Ethiopia Songs
17.11.
The World Of Ethiopia Music
17.11.
Staying In Ethiopia Hotels
17.11.
The History of the Ethiopian Flag
17.11.
Discovering Ethiopia Culture
17.11.
The Battle For Ethiopia Children
17.11.
The Promising Future Of Ethiopia Adoption
17.11.
Secrets Of Ethiopia Adoption
17.11.
Learning About The Capital Of Ethiopia