Informace o zemi
Organizované zájezdy
Fotogalerie Etiopie
Oblíbené trasy a programy (individuálně)
Komunikujte s námi
Radek Burda fotograf
Kontakt

Faranji s.r.o.

podchod stanice metra Anděl
Na Knížecí, Praha 5, 150 00

info@fotovandr.cz

Severní historická cesta

Země, jejichž dávná kultura a nádherná krajina odráží mimořádnou minulost. To je Etiopie - to je minulost, která začala na počátku času - v samé kolébce lidstva. Etiopie je starobylá krajina stojící mimo naši představivost, protože to ona stojí na samém počátku lidstva. Je to země královny ze Sáby, místo legendárních a dávných pravidel, příkazů, pohádkového království a dávných tajemství.

Etiopie, nejstarší nezávislý národ v Africe, si nese své dědictví, které pochází z prvního století našeho letopočtu. Obchodníci z Řecka, Říma, Persie a Egypta se dozvěděli o bohatství území, které je dnes Etiopií, již v prvním století našeho letopočtu. Tím územím byl Axum - hlavní město veliké říše. Říše, která se stala jednou z prvních křesťanských zemí Afriky. Později, v 10. století, význam Axumu poklesl a v zemi vládla nová dynastie Zagwe v místech, kde je nyní Lalibela. Axum, Lalibela a Gonder tak nesou největší historické dědictví.

Náboženství mělo vždy v Etiopii značný vliv. Žádná země v subsaharské Africe nemůže vysledovat svůj původ tak daleko zpět jako právě Etiopie. Etiopie je uvedena třiatřicetkrát v Bibli a mnohokrát v Koránu. Možná i to je důvod, proč tak mnoho návštěvníků se stále navrací na 'historickou trasu', a nechá si vyprávět barvité příběhy a fantastické povídky o té dávné zemi dnes známé jako Etiopie.

Velmi dobře udržovaná 'historická cesta' po severní Etiopii dnes tvoří jádro cestovního ruchu v zemi. Lze pravděpodobně bez nadsázky říci, že 98% cestovatelů po Etiopii začíná právě touto trasou. A je to tak správně. Není jiná cesta v sub-saharské Africe a v jistém smyslu ani jiná na světě, která by cestovatelům připravila tak bohatý historický a kulturní poklad, jaký je obsažen na cestě po severní Etiopii. Tato cesta je putování, kolem čtyř měst na severu, a poté nás zavede do hradbami obklopeného města Harer na východě. Každé místo a každé město se přitom nesmírně liší toho druhého.

Lalibela

Pro většinu návštěvníků Etiopie jde o nejvýznamnější zastávku na severním okruhu. Středověké hlavní město Lalibela, ve kterém vysoko v horách stojí komplex dvanácti do skály vytesaných kostelů. Pro svoji dechberoucí krásu se tyto kostely staly oprávněně “osmým divem” světa a dnes patří do světového bohatsví UNESCO. Církev zde dodnes stojí jako inspirativní zdroj křesťanské civilizace, tak překvapující v “černé Africe”.

Bahir Dar

Většinou se bere jako první zastávka na Severním okruhu. Rušné obchodní centrum vystavěné na jižním břehu jezera Tana, největší vodní plochy v Etiopii a oficiálního zdroje Modrého Nilu. Kromě fascinujícího a velmi tradičního trhu a bohatého ptačího života, je Bahir Dar přirozenou základnou pro několik výletů: na senzační vodopády Modrého Nilu, a pro lodní výlet na některé (a nebo všechny) úžasné středověké kláštery rozeseté na ostrovech a poloostrovech jezera Tana.

Gondar

Na sever od jezera Tana je oblíbené druhá zastávka severního okruhu - město Gondar. Gondar byl hlavním městem Etiopie po téměř 300 let od roku 1635. Město je proslulé impozantním hradem ze 16. století a nádherně vyzdobeným kostelem Debre Birhan Selassie. Milovníci treků a pěší turistiky mohou na severu navštívit neopakovatelná panoramata Simienskych hor s divokými tlupami paviánů Dželada a kozorožců Walia. Po nedávno vybudované zpevněné silnici je Simienský národní park reálně dosažitelný i jako jen jednodenní výlet z Gondaru, doporučujeme ale výlet alespoň třídenní nebo si zorganizovat speciální trek přes vesnici Arkwasie, který trvá osm dnů.

Fotogalerie ze severní historické cesty - putování za starověkým křesťanstvím

Axum

Třetí zastávkou na historickém okruhu je starobylé hlavní město Axum ležící poblíž eritrejské hranice v srdci bývalé Axumitské říše, útvaru, který této oblasti dominoval hospodářsky i politicky asi tisíc let před jeho rozpadem okolo roku 700 našeho letopočtu. Axum je pro cestovatele dnes známý svými obřími obelisky (náhrobky), které se nacházejí v severovýchodní části města. Ale vlastně celé město se skládá z fascinující směsi antických památek, katakomb, ruin paláců a skalních rytin, které jsou svou složitostí velkou záhadou starobylé civilizace. Tato záhada je umocněna i tím, že nedaleký Yeha Temple, byl podle odhadů vybudobán už před 2500 lety. Axumský kostel svaté Marie Sionské je pokládán za místo, kde je uložena posvátná Archa úmluvy, a který je již více jak 1600 let srdcem duchovní etiopské ortodoxní církve. Axumitské architektonické dědictví žije i v několika dalších starobylých chrámech, přístupných jen mužům a jen po spuštěných lanech ze srázu - jako například slavný klášter Debre Damo.

Harar

Poslední zastávkou na cestě a první ve východní části země je město Harar, dobře známé pro své islámské učení a jeho školy, stejně jako pro svá řemesla jako tkaní a košíkářství. Dostáváme se z oblasti křesťanské do oblasti islámské. Nádherné ženy ve svítivých, světlých barvách se procházejí městem, mnohdy oblečené i v červených, fialových nebo černých šatech se sametovými kalhotami a zahalené do světle oranžových šátků. Mezi nejzajímavější místa patří samotné hradby města Harar obklopující celé město po stovky let. Jen pět bran do něj vedlo až do roku 1889, kdy císař Menelik II. postavil další dvě. A to je do dnešních dob vše. Uniknout by vám ale neměl ani starý královský palác Ras Makonnen (zbudovaný otcem posledního krále z Etiopie a po něm také nazvaný) či mešita Jami, jejíž historie sahá až do 17. století a dnes je jednou z dalších 89 mešit. A blízko této mešity je i dům, kde žil slavný francouzský básník Arthur Rimbaud po útěku z Francie. Nakonec večer pak každý z návštěvníků se musí zúčastnit obřadu krmení hyen, který je zde vyhlášený.

Fotogalerie z Hararu - cestou po muslímské části Etiopie




Partnerské weby: LastMinute dovolená | Dovolená na horách | Vandrování světem, fotogalerie | Dovolená Tunisko | Dálky.cz | Fotky s duší | Kréta